Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Informacja dla osób głuchych i słabosłyszących
BIP
RODO - tak przetwarzamy Twoje dane osobowe
Link do strony z ofertami pracy
Defibrylator oraz przeszkolone osoby w budynku PCŚ
Profil Centrum Inicjatyw Rodzinnych na portalu Facebook

Nie masz internetu? Masz meldunek w Poznaniu? Masz niski dochód (poniżej 700zł netto) lub korzystasz z pomocy społecznej lub świadczeń rodzinnych, a może jesteś niepełnosprawny (stopień umiarkowany lub znaczny), lub jesteś samotnym rodzicem albo rodziną zastępczą?

Zgłoś się i weź udział w programie „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Poznaniu"!

W ramach projektu oferujemy: BEZPŁATNY : INTERNET i KOMPUTER!

Dokumenty można składać w Urzędzie Miasta Poznania, w Biurze Projektu, 60-770 Poznań ul.Matejki 50 pok. 209 pocztą lub osobiście (wymagane umówienie wizyty pod nr tel. 61 878 51 82) od 17.08.2020 do 04.12.2020r. od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 15:00.

Formularz zgłoszeniowy możesz wypełnić na miejscu. Pamiętaj zabierz ze sobą:

 • maseczkę ochronną zasłaniającą usta i nos,
 • dowód osobisty,
 • zaświadczenie o zarobkach netto za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku,
 • ksero decyzji o przyznaniu pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych, alimentach,
 • ksero orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (jeśli dotyczy),
 • dokument potwierdzający status rodziny zastępczej (jeśli dotyczy).

Więcej informacji: 

Projektodawca: Miasto Poznań Realizator: Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, Urząd Miasta Poznania

Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że w okresie od 1 lipca do 12 sierpnia 2020 r. do Poznańskiego Centrum Świadczeń złożono 27 000 wniosków o świadczenie ,,Dobry Start’’. 21 000 wniosków jest już rozpatrzonych. Szacuje się, że do końca listopada poznańskie rodzinny powinny złożyć jeszcze ca 13 tysięcy wniosków.

W okresie od lipca 2020 r. do dnia dzisiejszego poznańskie rodziny otrzymały ponad 7 milionów złotych, co oznacza, że ponad 23 tysiące dzieci otrzymało świadczenia na zakup tegorocznej wyprawki szkolnej.

Jednocześnie przypominamy, że wypłata świadczenia ,,Dobry Start’’ dla wniosków złożonych wraz z dokumentami w lipcu i sierpniu następuje, nie później niż do 30 września.

Osoby, które jeszcze nie złożyły wniosku o świadczenie ,,Dobry Start’’ zachęcamy do składania wniosków w formie elektronicznej, ponieważ w czasie pandemii jest to najbezpieczniejszy sposób na szybki i bezpieczny kontakt z urzędem.

Wniosek można złożyć również bezpośrednio w punktach obsługi klienta Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1 lub ul. S. Małachowskiego 10. Poznańskie Centrum Świadczeń w każdy poniedziałek i czwartek sierpnia czynne jest od godz. 7.30 do 18.00. Ponadto wnioski o świadczenie będzie można złożyć także w sobotę 29 sierpnia w godzinach od 9.00 do 15.00 w lokalizacji przy ul. Wszystkich Świętych 1.

Wnioski o świadczenie Dobry Start przyjmowane są do dnia 30 listopada 2020 r. Wnioski złożone po tym terminie pozostaną bez rozpatrzenia. Warto pamiętać, że wcześniejsze złożenie wniosku oznacza szybszą wypłatę świadczenia. Zatem warto znaleźć chwilę czasu i wniosek złożyć już dziś.

Mieszkańców Poznania zainteresowanych ofertą Poznańskiego Centrum Świadczeń zapraszamy na ,,Drzwi Otwarte’’ podczas, których Pracownicy Centrum pomogą wypełnić wniosek oraz skompletować niezbędną dokumentację. Dla osób, które chciałby załatwiać swoje sprawy za pośrednictwem Internetu będzie istniała możliwość założenia oraz potwierdzenia profilu zaufanego, który umożliwi załatwienie sprawy bez konieczności wychodzenia z domu, co jest w obecnym czasie pandemii najbezpieczniejszym sposobem na szybki i bezpieczny kontakt z urzędem.

 

Czekamy na Państwa w sobotę 8 sierpnia 2020 r.

w godzinach od 9.00 do 15.00 przy ul. Wszystkich Świętych 1

W ramach tegorocznej akcji świadczeniowej PCŚ przyjmuje wnioski o przyznanie:

 

 • świadczenia ,,Dobry Start’’ (wyprawka szkolna w wysokości 300 zł),
 • świadczeń rodzinnych,
 • świadczeń z funduszu alimentacyjnego,
 • stypendiów szkolnych.

 

Wybierając się do PCŚ należy zabrać ze sobą dowód osobisty (lub inny dokument potwierdzający tożsamość), ewentualnie upoważnienie osoby, w imieniu której składa się wniosek. Dodatkowo warto mieć przy sobie numery PESEL dzieci oraz znać nazwę szkoły, do której dziecko uczęszcza (potrzebne do świadczenia “Dobry Start”).

 

Wnioski o świadczenia rodzinne oraz z funduszu alimentacyjnego złożone na okres świadczeniowy 2020/2021 będą rozpatrywane na podstawie dochodów rodziny za rok 2019.

 

Ważne!!! Świadczenie wychowawcze 500+ jest przyznane do 31 maja 2021 r. To oznacza, że wnioski o jego kontynuację będą przyjmowane dopiero w 2021 r. Tylko osoby, którym niedawno urodziło się dziecko lub które uzyskały prawo do pobierania świadczenia np. w związku z uzyskaniem prawa do opieki naprzemiennej nad dzieckiem, powinny składać wnioski o 500+.

 

 

Do zobaczenia w Poznańskim Centrum Świadczeń!!!

Szanowni Państwo,

w związku z trwaniem na terenie naszego kraju stanu epidemii spowodowanego koronawirusem oraz zwiększeniem z tego powodu liczby osób zakażonych przypominam i zachęcam wszystkich Klientów Poznańskiego Centrum Świadczeń do przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas bezpośredniej obsługi klienta w punktach obsługi klienta Centrum. Przestrzeganie zasad sanitarnych to najważniejsze oręże do wali z koronawirusem jaki obecnie możemy zastosować dla dobra Pracowników i Klientów Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Klient po wejściu do budynku, a przed załatwieniem sprawy zobowiązany jest zdezynfekować dłonie, założyć rękawiczki oraz mieć zasłonięte usta i nos. Należy również pamiętać o zachowaniu co najmniej 1,5 m dystansu pomiędzy osobami znajdującymi się w sali obsługi klienta. Z uwagi na bezpieczeństwo Klientów i Pracowników Poznańskiego Centrum Świadczeń obsługa klienta będzie odbywała się tylko w wyznaczonych miejscach bez możliwości korzystania z infrastruktury dla dzieci.

Do budynku jednorazowo wpuszczanych będzie liczba osób adekwatna do liczby stanowisk obsługi klienta znajdujących się w punktach obsługi klienta PCŚ. Pozostałe osoby będą musiały poczekać na zewnątrz budynku na swoją kolej, dlatego też proszę, aby do Poznańskiego Centrum Świadczeń przychodziły tylko osoby załatwiające swoje sprawy bez osób towarzyszących.

Cały czas istnieje możliwość załatwiania swoich spraw za pośrednictwem dostępnych usług elektronicznych np. za pośrednictwem Profilu zaufanego lub eBankowości. Pytania dotyczące świadczeń można kierować na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mam nadzieje, że podjęte działania spotkają się z Państwa zrozumieniem i wyrozumiałością dla zaistniałej sytuacji, w której się znaleźliśmy. Pracownicy Poznańskiego Centrum Świadczeń pomimo trwającego stanu epidemii są na stanowiskach pracy, aby zapewnić Państwu terminową wypłatę należnych świadczeń.

                                                                                            Grzegorz Karolczyk

                                                                         Dyrektor Poznańskiego Centrum Świadczeń

Trwa akcja świadczeniowa Poznańskiego Centrum Świadczeń - od 1 sierpnia dokumenty będzie można złożyć osobiście. Termin wizyty można zarezerwować telefonicznie lub poprzez formularz internetowy. Cały czas przyjmowane są również wnioski elektronicznie - w czasie epidemii to najbezpieczniejszy sposób na dostarczenie wymaganych dokumentów.

W ramach tegorocznej akcji świadczeniowej PCŚ przyjmuje wnioski o przyznanie: świadczenia ,,Dobry Start'' (wyprawka szkolna w wysokości 300 zł), świadczeń rodzinnych, z funduszu alimentacyjnego i stypendiów szkolnych.

Od 1 sierpnia 2020 r. dokumenty będzie można składać również bezpośrednio w Poznańskim Centrum Świadczeń. Do dyspozycji mieszkańców Poznania będą przygotowane dwa punkty obsługi klienta: w PCŚ przy ul. Wszystkich Świętych 1 oraz w PCŚ przy ul. Małachowskiego 10. Od 1 do 31 sierpnia będą one otwarte dla poznaniaków w każdy poniedziałek i czwartek w godzinach od 7.30 do 18.00. Przy ul. Wszystkich Świętych wnioski będą również przyjmowane w soboty 8 i 29 sierpnia.

Osoby, które zdecydują się złożyć dokumenty osobiście, mogą rezerwować termin wizyty telefonicznie (nr telefonu 61 646 33 44) lub za pomocą formularza internetowego dostępnego pod adresem www.pcs-poznan.pl.

Każdy, kto nie zdecyduje się na umówienie wizyty, może przed przyjściem do urzędu sprawdzić aktualny stan kolejki w poszczególnych punktach na stronie: www.pcs-poznan.pl

Po wejściu do budynku, a przed załatwieniem sprawy, trzeba zdezynfekować dłonie, założyć rękawiczki oraz mieć zasłonięte usta i nos. Należy również pamiętać o zachowaniu co najmniej 1,5 m dystansu pomiędzy osobami znajdującymi się w sali obsługi klienta. 

Wybierając się do PCŚ należy zabrać ze sobą dowód osobisty (lub inny dokument potwierdzający tożsamość), ewentualnie upoważnienie osoby, w imieniu której składa się wniosek. Dodatkowo warto mieć przy sobie numery PESEL dzieci oraz znać nazwę szkoły, do której dziecko uczęszcza (potrzebne do świadczenia "Dobry Start").

Wnioski o świadczenia rodzinne oraz z funduszu alimentacyjnego złożone na okres świadczeniowy 2020/2021 będą rozpatrywane na podstawie dochodów rodziny za rok 2019.

Uwaga! Świadczenie wychowawcze 500+ jest przyznane do 31 maja 2021 r. To oznacza, że wnioski o jego kontynuację będą przyjmowane dopiero w 2021 r.

Tylko osoby, którym niedawno urodziło się dziecko lub które uzyskały prawo do pobierania świadczenia np. w związku z uzyskaniem prawa do opieki naprzemiennej nad dzieckiem, powinny składać wnioski o 500+.

Nadal można składać elektronicznie wnioski za pomocą: portalu informacyjno-usługowego emp@tia, elektronicznej platformy usług administracji publicznej epuap, platformy usług elektronicznych PUE ZUS oraz systemów teleinformatycznych banków. To podczas pandemii najbezpieczniejszy sposób składania dokumentów.

Szanowni Państwo,

Miasto Poznań zaprasza dzieci w wieku do 10 lat do udziału w akcji  "LATO nie_LETNIE." Bezpłatne vouchery do teatrów, kin, zoo, palmiarni, na miejskie baseny i do Bramy Poznania czekają na młodych poznaniaków i ich rodziców. Można je wymienić na bilety - większość z nich również jest darmowa, niektóre kosztują symboliczną złotówkę.

Vouchery na wydarzenia sierpniowe dostępne będą od 28 lipca aż do ich wyczerpania w następujących lokalizacjach:

 • ul. Wszystkich Świętych 1, godz. 9-15;
 • ul. Małachowskiego 10, godz. 9-15;
 • ul. Ratajczaka 44, godz. 10-18 (Centrum Inicjatyw Rodzinnych).

Oczekując na wydanie wejściówki należy zachować dystans społeczny oraz stosować maseczki ochronne. 

Każdy voucher będzie opisany imieniem i nazwiskiem odbierającej go osoby oraz zostanie uzupełniony o liczbę dzieci uczestniczących w atrakcji. Przed odebraniem Vouchera klient będzie zobowiązany do podpisania oświadczenia potwierdzającego zamieszkanie oraz opłacane podatku w Poznaniu oraz potwierdzenie wychowywania dziecka w wieku 0-10 lat.

Aby zrealizować wejściówki do kin, teatrów oraz Bramy Poznania, należy wcześniej zarezerwować termin bezpośrednio w danej instytucji. Voucher będzie ważny z dokumentem tożsamości osoby dorosłej, która go pobrała. Trzeba go oddać i wymienić na bilet w kasie danej instytucji. 

Vouchery do Teatru Muzycznego należy wymienić na bilety w kasie teatru 30-31 lipca w godz. 10-18 oraz 3-4 sierpnia w godz. 10-18. W Teatrze Animacji kasy otwierane są na godzinę przed spektaklem.

Większość atrakcji będzie dostępna bezpłatnie, natomiast w przypadku skorzystania z oferty Ogrodu Zoologicznego i Palmiarni Poznańskiej niezbędna będzie symboliczna opłata: 1 zł/bilet. Teatr Animacji pojawi się również ze swoją sceną plenerową nad Jeziorem Rusałka, gdzie vouchery nie są wymagane.

Akcja "LATO nie_LETNIE" trwa od 15 lipca do 31 sierpnia. Teatr Animacji, Kino Muza, Kino Pałacowe, basen Park Kasprowicza, basen Chwiałka i Brama Poznania zapraszają od 15 lipca, zgodnie z przygotowanym programem, natomiast od 1 sierpnia zapraszają również: Teatr Muzyczny, Ogród Zoologiczny (w dni powszednie) i Palmiarnia Poznańska.

Szczegółowy regulamin akcji oraz program wydarzeń w poszczególnych instytucjach znaleźć można na stronie miejskiej www.poznan.pl/latonieletnie.

W aktualnej sytuacji epidemicznej, mając na względzie zarówno bezpieczeństwo uczestników akcji jak i pracowników instytucji, prosimy o przestrzeganie regulaminów wewnętrznych i stosowanie niezbędnych zasad reżimu sanitarnego.